Magia Świąt Bożego Narodzenia - niezapomniana wycieczka

17.12.2019

Dnia 13 grudnia 2019 r. uczniowie z klas: IV, VB, VIA i VIB wzięli udział w wycieczce do fabryki bombek „Vitbis” w Złotoryi. Uczniowie poznali proces produkcji pięknych ozdób choinkowych.

Fabryka została założona w 1953 roku. Bombki produkowane w fabryce wykonywane są według starych, tradycyjnych metod. Wydmuchiwane są ze szklanej rury na wolnym ogniu oraz ręcznie dekorowane. Do srebrzenia bombek wykorzystuje się prawdziwe srebro. Ozdoby choinkowe produkowane w Złotoryi zdobią choinki m.in. w Pałacu Prezydenckim, parlamencie polskim i holenderskim. W fabryce została wyprodukowana największa bombka na świecie o średnicy 33 cm, została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa.

Dzieci na początku odwiedziły „dmuchalnię”, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była „srebrzalnia”, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia, a potem malują na określony kolor. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji.  Następnie uczniowie przeszli do „dekoratorni”, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów.

Na koniec zwiedzania wszyscy udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich. Z fabryki bombek udaliśmy się na Jarmark Świąteczny w Görlitz. Dojechaliśmy na miejsce około godz. 16.00, zapadał już zmrok.

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, p. Sławkiem, rozpoczęliśmy przejściem przez Most Staromiejski do Görlitz i  podziwianiem panoramy przełomu Nysy Łużyckiej i obu części miasta Görlitz-Zgorzelec. Dalszy spacer prowadził na Starówkę, gdzie oglądaliśmy odnowione, przepięknie zdobione i niepowtarzalne zabytkowe kamieniczki. Wiele z nich zdobiły charakterystyczne gwiazdy adwentowe z Herrnhut. Szybko dotarliśmy na Jarmark, który odbywa się na Starym Mieście.

Wytwórcy, rzemieślnicy i wystawcy oferują tam typowe dla regionu produkty ręcznie wykonane piramidy bożonarodzeniowe czy drewniane zabawki. Na jarmarku można  też kupić biżuterię, szkło artystyczne, ozdoby świąteczne, ręcznie robione czapki i rękawiczki, lampiony, zapachowe świece upominki pod choinkę. Oferta gastronomiczna także jest szeroka. My próbowaliśmy ciepłych rażonych orzeszków, owoców w trzech rodzajach czekolady: mlecznej, białej i gorzkiej oraz rozgrzewaliśmy się czekoladą podawaną w specjalnie przygotowanych ceramicznych  kubkach okolicznościowych. Podczas spaceru mieliśmy też okazję zobaczyć z bliska żywe alpaki oraz zaobserwować przebieg gry w curling bawarski. Dodatkową atrakcją jarmarku jest lodowisko, które szczególnie uroczo prezentowało się w bogato oświetlonym mieście.

Niestety, około godziny 18-tej musieliśmy opuścić bajkowe przedświąteczne miasteczko. Udaliśmy się do autobusu  i rozpoczęliśmy podróż powrotną. Uczniowie wrócili do Ciepłowód zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombkami zakupionymi w sklepie firmowym przywieźli także pierniki ręcznie zdobione oraz pluszowe czapki z ruchomymi uszami.

Wycieczkę zorganizowała p. Elżbieta Krawczyk, a pomagali jej opiekunowie: p. Ewelina Żygadło,  p. Magdalena Cieślachowska, p.Elżbieta Opyc oraz p.Agnieszka Polny.