I Powiatowy Konkurs Historyczny „Kapsuła czasu” w ZSP w Ciepłowodach pod patronatem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

10.10.2019

W czwartek, 10 października 2019 roku w ZSP w Ciepłowodach odbył się I Powiatowy Konkurs Historyczny „Kapsuła czasu”. Honorowy patronat nad konkursem objął szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów –Michał Dworczyk, który również ufundował atrakcyjne nagrody dla uczestników. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Dynastia Piastów”Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych powiatu ząbkowickiego i składał się z trzech etapów. Do konkursu zgłoszono 20 uczestników z 5 szkół: SP w Budzowie z filią w Grodziszczu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie, Szkoła Podstawowa nr3 w  Ząbkowicach Śląskich, ZSP w Bardzie z filią w Przyłęku, ZSP w Ciepłowodach. Do pracy w Komisji konkursowej organizatorzy zaprosili p. Janusza Manieckiego z Biura Poselskiego, posła na sejm Rzeczpospolitej Polskiej  Michała Dworczyka, p. Magdalenę Tęsną-Pitner - Sekretarza Gminy Ciepłowody oraz p. Ireneusza Wagnerowskiego - Prezesa Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego  w Dzierżoniowie.

I etap konkursu polegał na zaprezentowaniu przez każdego uczestnika propozycji menu na ucztę królewską. Uczniowskie prezentacje poprzedził zapowiedziany przez samego króla występ „małych” krakowiaków z Przedszkola Samorządowego „Bajkowa Kraina” przygotowany przez wychowawczynię grupy 6-latków p. Barbarę Sulimę. Następnie organizatorzy zaprosili uczniów do  udziału w etapie II, polegającym na rozwiązywaniu testu wiedzy. Po krótkiej przerwie, podczas której komisja sprawdziła testy i zliczyła punkty z obu etapów, a uczestnicy zostali zaproszeni na  poczęstunek, poznaliśmy sześciu finalistów konkursu.

W ostatnim etapie konkursu mieli oni za zadanie rozpoznać 5 władców przedstawionych na portretach i określić czas ich panowania. Następnie po zsumowaniu uzyskanych przez finalistów punktów przewodniczący Komisji Konkursowej p. Janusz Maniecki, Prezes Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego  w Dzierżoniowie – p. Ireneusz Wagnerowski, Wójt Gminy Ciepłowody p. Łukasz Białkowski, Sekretarz Gminy p. Magdalena Tęsna-Pitner wraz z p. dyrektor Beatą Lupą  rozdali dyplomy za udział i nagrody dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla ich opiekunów. Następnie Komisja Konkursowa ogłosiła laureatów I Powiatowego Konkursu Historycznego „Kapsuła czasu”,  a byli to:

I miejsce:   Oliwia Wijaszka SP w Budzowie z filią w Grodziszczu

II miejsce: Katarzyna Błauciak ZSP w Bardzie z filią w Przyłęku

III miejsce:  Marcel Gąsior ZSP w Bardzie z filią w Przyłęku

IV miejsce: Aleksandra Zapotoczna  ZSP w Ciepłowodach

V miejsce: Aleksandra Rydz  ZSP w Ciepłowodach

VI miejsce: Kacper Olinkiewicz SP w Budzowie z filią w Grodziszczu

Nagrodą dla laureatki I miejsca była jubileuszowa pamiątkowa publikacja limitowanej edycji wydanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na okoliczność uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości z dedykacją pana Ministra.

Wszystkim uczniom i opiekunom gratulujemy wyników i życzymy kolejnych sukcesów, a opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. Panu Michałowi Dworczykowi - Szefowi Kancelarii prezesa Rady Ministrów składamy podziękowanie za objęcie organizowanego w ZSP w Ciepłowodach I Powiatowego Konkursu Historycznego „Kapsuła czasu” honorowym patronatem i ufundowanie nagród dla uczestników konkursu. Cieszymy się, że w naszym powiecie jest tylu młodych ludzi, którzy interesują się historią Polski i chcą ją lepiej poznawać.

Oprac. Magdalena Cieślachowska i Elżbieta Krawczyk