ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CIEPŁOWODACH

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą nauki jest zabawa.

Z tego też powodu w dniu 4 października w naszej szkole odbyła się IX edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Minął rok odkąd pierwszy raz nasza szkoła przystąpiła do tej akcji, a towarzyszące jej emocje wciąż miło wspominane są zarówno przez uczniów, jak i nuczycieli.

Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem. Panowała atmosfera nauki, ale i zabawy. W ramach akcji uczniowie nie tylko przygotowali plakaty, rekwizyty, losy czy dekoracje, ale i wykonywali proste „tabliczkowe” ćwiczenia.

Cała akcja miała formę egzaminu. Zdający losował zadania o różnym stopniu trudności.Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z wybranego losu w ciągu 3 min, otrzymała tytuł i certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadanie takiego certyfikatu okazało się ogromną motywacją dladzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

Dzieci z młodszych klas przepytywały z tabliczki mnożenia swoich starszych kolegów oraz wszystkich dorosłych pracowników szkoły. Luźny charakter zajęć sprawił, że taka forma nauczania była efektywna i przyjemna. Już od rana w szkole panował wesoły nastrój. Ze względu na zaangażowanie całej szkoły charakter zabawy zatarłgranice między uczniem,
a nauczycielem. Teraz to uczniowie mieli szansę poczuć się w pewnym sensie nauczycielami – egzaminatorami, co dla nich było to wielką frajdą. Dorośli za to mogli dać przykład dzieciom, wykazując się znajomością trudnych przypadków mnożenia. Wszystko miało miejsce pod czujnym okiem kilkuosobowych Komisji oraz Patroli Egzaminacyjnych, które nauczycielki matematyki wybrały kilka dni wcześniej przeprowadzając w klasach egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia.

W godzinach popołudniowych szkolne Patrole Egzaminacyjne pod opieką nauczyciela, wyruszyły w teren do lokalnej społeczności. W ten bardzo przyjemny i delikatny sposób dokonywały sprawdzenia „tabliczkowej wiedzy” wśród osób dorosłych. Uczniowskie Patrole odwiedziły m. in. Urząd Gminy czy inne lokalne instytucje: Gminny Ośrodek Kultury, Bank, sklepy, aptekę. Oczywiście egzaminy odbyły się za pełną zgodą dorosłych, którzy jednak w większości wykazali się odwagą i chęcią udzielania odpowiedzi. Było to bardzo zabawne i pouczające, a mieszkańcy wyrażali wiele emocji. Od zaskoczenia, aż po zadowolenie, że pozytywnie zdali egzamin, uzyskując tym samym tytuł MT EXPERT.

Nad prawidłowym przebiegiem całej akcji czuwały nauczycielki matematyki:  Elżbieta Opyc, Adriana Sołtysiak.

W dobie komputerów tabliczka mnożenia  jest w pewnym sensie spychana na dalszy plan. Niektórym się wydaje, że nie trzeba jej znać, bo dokonując matematycznych obliczeń zawsze można użyć kalkulatora. Nie jest to najlepsza postawa i dlatego taka akcja, poprzez zabawę jest dobrą formą, aby przypomnieć o potrzebie znajomości tabliczki mnożenia.

komentarz: Adriana Sołtysiak