Podsumowanie szkolnego projektu edukacyjnego „Matematyka w praktyce” .

16.06.2019

Projekt z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych „Matematyka w praktyce” był realizowany w miesiącach luty – maj 2019. Autorami i realizatorami projektu byli nauczyciele przedmiotów matematyczno - przyrodniczych: Elżbieta Opyc, Adriana Sołtysiak, Krystyna Koperek, Michał Żygadło, Justyna Gach.

Uczestnikami projektu byli wszyscy uczniowie klas: VII, VIIIA, VIIIB, III gimnazjum. Projekt miał na celu pokazanie praktycznej użyteczności wiedzy i umiejętności matematycznych zdobytych w szkole, zachęcanie uczniów do samokształcenia, rozwijanie samodzielności, doskonalenie umiejętności rozwiązywania interdyscyplinarnych zadań tekstowych

Nauczyciele fizyki, chemii, geografii i matematyki przygotowywali własne propozycje zadań z opracowaniem teoretycznym. Co tydzień pojawiało się na tablicy projektu przykładowe zadanie z rozwiązaniem i treści teoretyczne pomocne w rozwiązywaniu zadań. Korzystając z wzorca, uczniowie samodzielnie analizowali temat oraz rozwiązane zadanie, po czym wszyscy pisali kartkówkę. Oczywiście można było korzystać z konsultacji nauczyciela. Po każdej kartkówce, pojawiały się na tablicy projektu listy osób z  najlepszymi wynikami. Oceny z kartkówki zostały wpisane do dziennika z danego przedmiotu.

Po drugim etapie pojawili się już zdecydowani liderzy a walka o podium stała się napięta i wzbudzała duże emocje wśród uczniów. Ważne są nie tylko wyniki indywidualne. Organizatorzy projektu prowadzili ranking klas. Omawiane zagadnienia dotyczyły praktycznego zastosowania matematyki w następujących dziedzinach:

1. Skala i plan (obliczanie skali mapy na podstawie podanych długości na mapie i w rzeczywistości, obliczanie rzeczywistego pola powierzchni na podstawie pola na mapie)
  2. Obliczanie temperatury powietrza na podanej wysokości, obliczanie różnicy czasu  słonecznego w danych punktach na ziemi.
  3. Gęstość, objętość, masa (zamiana jednostek)
  4. Prędkość, droga, czas (zamiana jednostek)
  5. Lokaty bankowe (procenty)

Łącznie odbyło się pięć szkolnych kartkówek sprawdzających przygotowanie uczniów. Zadania dostosowane były do możliwości uczniów z zastosowaniem stopnia trudności: jedno zadanie było stosunkowo proste (na ocenę bardzo dobrą), a drugie trudniejsze dla uczniów uzdolnionych (na szóstkę). Po pięciu etapach projektu uczniowie mogli uzyskać 24 punkty. Po podsumowaniu przygotowano listę uczniów z najwyższymi wynikami w szkole:

1. miejsce Paulina Bielecka  - 32 pkt/na 34
  2. miejsce ex aequoWiktoria Tekieli i Sebastian Zioła – 31 pkt/na 34
  3. miejsce ex aequo.)   Joanna Adamowicz, Mateusz Mądry, Dorota Bochenek, Mikołaj Kwiatkowski – 28 pkt/34

Wyniki zespołowe:

I miejsce: VIIIA – śr. 3,92

II miejsce: VII – śr. 3,6

III miejsce: III Gim.  - śr. 2,9

Uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymali dyplomy i nagrody. Za pierwsze miejsce uczennica otrzymałakartę podarunkową za 100 zł. Za drugie i trzecie miejsca uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe: słuchawki lub lampkę do laptopa. Organizatorzy dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.