DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

27.03.2019

„ Razem, młodzi przyjaciele!”- pod tym hasłem, cytatem z „ Ody do młodości”, kolejny raz   obchodziliśmy  święto naszego  patrona A. Mickiewicza.

Przygotowania do tego ważnego dnia trwały kilka tygodni. Zespoły klasowe pracowicie przygotowywały ilustracje do wybranych utworów poety/ wyeksponowane w holu szkoły/, prezentacje multimedialne, mapę podróży poety.  Wybrały  też swoich reprezentantów do szkolnego konkursu pięknego czytania jego ballad. Klasa III- najstarsza wśród najmłodszych uczniów-  nauczyła się pod czujnym okiem wychowawczyni p. M. Stramy pięknie śpiewać piosenkę o A. Mickiewiczu i innych wielkich Polakach.

25 III  wszyscy - uczniowie, nauczyciele zebrali się w szkolnej świetlicy. Uczennice J. Adamowicz i A. Palac w imieniu szkolnego samorządu  przywitały gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: wójta Gminy Ciepłowody p. Łukasza Białkowskiego, sekretarza Gminy p. Magdalenę Tęsną-Pitner, przewodniczącego Rady Gminy p. Jacka Wolskiego, p. Agnieszkę Opyc i Marzenę Prygoń - przedstawicielki Rady Rodziców.

Pani dyrektor B. Lupa w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie A. Mickiewicza w naszej kulturze i w tradycji szkoły. Wręczyła też nagrody laureatom konkursów, które odbyły się w II semestrze.  W konkursie Pięknego Czytania spośród 20 uczestników I m. zdobyła ucz. kl. VIII b M. Klonowska, II m. W. Tekieli z kl. III gimn., a III m.  Z. Szopiński z kl. IV a.

W części artystycznej wyreżyserowanej przez polonistkę p. L. Krzewską  wystąpiło ponad 40 uczniów z różnych klas. Widzowie mogli wysłuchać najbardziej znanych utworów poety, poznać miejsca jego pobytu w różnych częściach Europy, mieli możliwość  przekonać się, że Mickiewicz jest obecny w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Wszyscy dużym zainteresowaniem obdarzyli inscenizację ballady  „Powrót taty” z zaangażowaniem przygotowaną przez klasy V.

Pracę uczniów wspomagali nauczyciele - wychowawcy i panie bibliotekarki M. Pakuła i I. Małozięć.  P. J. Strama tradycyjnie zadbała o ciekawą scenografię. Panowie M. Żygadło i  W. Szuwarowski  sprawowali opiekę nad stroną techniczną widowiska.

Najważniejsze  święto  naszej szkoły  przebiegało  więc zgodnie  z apelem  naszego patrona:  „Razem, młodzi przyjaciele”. Przekonaliśmy się, że  wspólna praca, wspólne działanie dają radość i satysfakcję.