VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) w Szkole Podstawowej w Ciepłowodach.

01.10.2018

ŚDTM  to bezpłatna akcja edukacyjna, odbywająca się każdego roku w ostatni piątek września. W tym roku był to 28 września. Celem akcji było nauczanie matematyki poprzez zabawę. Taka forma pracy zachęcić miała do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i była okazją dla uczniów do nadrobienia zaległości. Dorośli za to mogli dać przykład dzieciom, wykazując się znajomością trudnych przypadków mnożenia. W tym roku po raz pierwszy do akcji przyłączyła się także nasza Szkoła Podstawowa.

Przygotowania do ŚDTM trwały kilka dni. Uczniowie w tym czasie przygotowali plakaty, rekwizyty, losy, dekorację i aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Także nauczycielki matematyki miały ręce pełne roboty:z pośród piątoklasistów musiały wybrać kilkuosobowe Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zadaniem wybranej komisji było przeprowadzenie wśród uczniów starszych  klas egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia.

Główną formą egzaminów było losowanie zadań o różnym stopniu trudności. Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z wybranego losu w ciągu 3 min, otrzymała tytuł i certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadanie certyfikatu to ogromna motywacja dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.
Akcja prowadzona była także wśród mieszkańców Ciepłowód. Powołane Patrole Egzaminacyjne, w sposób bardzo przyjemny i delikatny dokonywały sprawdzenia „tabliczkowej wiedzy” wśród osób dorosłych. Uczniowskie Patrole odwiedziły Urząd Gminy oraz lokalne instytucje: Gminny Ośrodek Kultury, Bank, sklepy, aptekę. Oczywiście egzaminy odbyły się jeśli dorośli wykazali się odwagą i chęcią udzielania odpowiedzi. Było bardzo zabawnie, a mieszkańcy wyrażali wiele emocji. Zarówno zaskoczenie, jak i zadowolenie, że pozytywnie zdali egzamin, uzyskując tym samym tytuł MT EXPERT.Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwały nauczycielki matematyki:  Elżbieta Opyc, Adriana Sołtysiak, Justyna Gach.

W dobie komputerów tabliczka mnożenia  jest w pewnym sensie spychana na dalszy plan. Niektórym się wydaje, że nie trzeba jej znać, bo dokonując matematycznych obliczeń zawsze można użyć kalkulatora. Nie jest to najlepsza postawa i dlatego taka akcja, poprzez zabawę jest dobrą formą, aby przypomnieć o potrzebie znajomości tabliczki mnożenia.

Komentarz Adriana Sołtysiak