XIX Dolnośląski Festiwal Nauki 2016 w ZSS w Ciepłowodach.

26.10.2016

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki 2016 w ZSS w Ciepłowodach.

Od 18 do 21 października  w ZSS w Ciepłowodach po raz pierwszy odbywały się zajęcia organizowane w ramach wspaniałej inicjatywy naukowej, jaką jest Dolnośląski Festiwal Nauki.

We wtorek 18 X naszą szkołę odwiedziła mgr Grażyna Jaworska (prezes Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów). Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w wykładzie „ Lekcja kreatywności”.  Pani Jaworska sugestywnie przekonywała słuchaczy o ważnej roli, jaką odgrywają           w świecie. Kolejny wykład pani Prezes poświęciła znaczeniu bioróżnorodności i zmianom klimatycznym, które są następstwem ingerencji człowieka w ekosystemy. Podczas wykładów uczniowie                       z zainteresowaniem obejrzeli ciekawe prezentacje multimedialne,  a pani  Grażyna  Jaworska  umiejętnie potrafiła włączyć młodzież do dyskusji.

W środę 19 X odbyły się warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej, w których brała udział klasa V  pt. „Jeść oczami – postrzeganie smaków po ich wyglądzie i zapachu”. Zajęcia przeprowadziły mgr Ewa Krzyżewska- mikrobiolog i mgr Agnieszka Razim. Uczniowie badali lokalizację kubków smakowych i rozpoznawali smaki różnych produktów spożywczych.

Dla gimnazjalistów panie przygotowały aktywne zajęcia pt. „Co w trawie siedzi? Izolacja i rozdział barwników roślinnych”. Uczniowie klasy I naszego gimnazjum, wydzielali barwniki znajdujące się           w papryce, marchewce i w pietruszce a następnie rozwijali układ chromatograficzny, który pozwolił na rozdzielenie barwników składowych. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom warsztatów.

W czwartek 20 X  klasy I i III gimnazjum uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w LO                             w Ząbkowicach Śląskich. Pokaz pt.”Chemia eksperymentalnie”,  przygotowała dr hab. inż. Joanna Cabaj- chemik, Wydziału Chemicznego, Politechniki Wrocławskiej przy współpracy mgr inż. Sylwi Krawiec. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu wielu reakcji chemicznych. Obserwowali jak działa ciekły azot, jak powstaje chemiczny wulkan,  produkowali sztuczne piwo, obserwowali powstawanie sztucznej krwi , odkrywali tajemnice kolorowych sztucznych ogni.

Wykład pt. „Po co nam szczepionki i czy należy się ich bać? – wakcynologia w pigułce” przeprowadził dla nas biotechnolog -mgr Tomasz Tomczyk. Dowiedzieliśmy się jaka była historia powstawania szczepionek i czym grozi zaprzestanie przestrzegania kalendarza szczepień.

W piątek 21 X gościliśmy w naszej szkole mgr inż. Katarzynę Godlewską-biotechnologa, Wydziału Chemicznego, Politechniki Wrocławskiej, która przygotowała wykład pt.”Od nasionka do rośliny”.  Pani Kasia zaprezentowała zebranym  wiedzę związaną z budową i rolą organów rośliny.

Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły  zostały przeprowadzone  warsztaty pt. „Maluch eksperymentuje”. Zajęcia przygotowali prof. dr hab. inż. Roman Gancarz z Wydziału Chemicznego, Politechniki Wrocławskiej oraz Anna Drożdżyńska i Dariusz Toczek.

W dniach 19-21 X   sali widowiskowej w GOK i P zostały przeprowadzone zajęcia dla grup zamiejscowych. Pani Katarzyna Sobocka: projektant i twórca biżuterii, arteterapeuta przeprowadziła warsztaty  pt. „ Niezwykła biżuteria”.  Dyplomowany instruktor modelarstwa lotniczego                                i szkutniczego I klasy , pan Alojzy Nagły uczył  „ Jak lata latawiec”. Natomiast mgr Barbara Trzybulska -artysta plastyk, ceramik, malarka, rzeźbiarka, przeprowadziła warsztaty  z „Ceramiki artystycznej”.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem brali udział w zajęciach warsztatowych i wykładach. Mamy nadzieję, że Dolnośląski Festiwal Nauki również w przyszłym roku zawita do  naszej szkoły.

Krystyna Koperek

nauczyciel biologii i chemii