Logo Ciepłowody ZS

News

DNIA 13 PAŹDZIERNIKA, PO RAZ PIERWSZY W ZESPOLE SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W CIEPŁOWODACH, ODBYŁ SIĘ DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Gdy słyszę opinię uczniów; „Fajny był ten Dzień Języków Obcych! A będzie też za rok? , wtedy wiem, że warto było poświęcić tak dużo czasu na przygotowanie tego przedsięwzięcia.

        Dnia 13 października, po raz pierwszy w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach, odbył się Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie klas IV-VI przygotowali plakaty ilustrujące to święto. Wszyscy uczniowie w nagrodę za swoją pracę otrzymali słodkości, a I miejsce przypadło klasie piątej. Największe emocje wzbudził jednak quiz z udziałem trzyosobowych przedstawicieli klas gimnazjum. Zadania nie należały do najłatwiejszych. Zdaniem publiczności, najciekawsze było odgadywanie języków świata na podstawie wysłuchanych fragmentów piosenek. Chyba największym zaskoczeniem było udzielenie dobrej odpowiedzi przez uczennice klasy I, które rozpoznały język Suahili. W trakcie trzech rund pytań dotyczących języków używanych na świecie, można było dowiedzieć się m.in. kto wymyślił Esperanto i jaka książka była najwięcej razy tłumaczona na różne języki. Najtrudniejsze okazało się zadanie gramatyczne polegające na budowie zdań z rozsypanek słownych w językach niemieckim i angielskim. Konkurs zamykały łamańce językowe w obu językach obcych, których uczą się nasi uczniowie.  Trzeba przyznać, że drużyny świetnie się do tego przygotowały! Oto próbka dla chętnych: Billy blew a blue bubble while bouncing on  a bongo lub Blaukraut bleibt Blaukraut und Brautkleid bleibt Brautkleid.

         Cały quiz wygrała klasa IIa. Wszyscy uczniowie reprezentujący klasy otrzymali nagrody w postaci słowników dwujęzycznych, rozmówek, przyborów szkolnych i gadżetów do nauki słówek. Dopełnieniem naszej wiedzy o językach świata były plakaty przygotowane przez gimnazjalistów,  z których dowiedzieliśmy się, że odgłosy zwierząt brzmią w różnych językach inaczej. Kot po polsku miauczy „miau”, ale po szkocku „miamha”. A jak muczy krówka po wietnamsku?...

          Na koniec podziękowania: dla wychowawców za zmobilizowanie uczniów do działania i nauki, dla uczniów, którzy chętnie włączyli się w przeprowadzenie tej uroczystości, dla pani dyrektor za nagrody i wsparcie oraz koleżankom z zespołu językowego za świetną współpracę.

          „A będzie też za rok?” Kochani uczniowie, jeśli będziecie mieli zapał do pracy i nauki, by Dzień Języków Obcych odbył się za rok, z dużą satysfakcją odpowiem: „Tak.” U. Bochenek

 

Dyrektor Szkoły Zaprasza

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY
UL. SZKOLNA 2
57 - 211 CIEPŁOWODY
tel. / fax   74 8103444
zspsekretariat@cieplowody.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.