News zdjęcie id 124

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W CIEPŁOWODACH

Jak co roku, 11 listopada uczniowie ZSS w Ciepłowodach wzięli udział w ogólnopolskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Razem z rodzicami i wychowawcami, przedstawicielami władz samorządowych uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny i mieszkańców gminy, którą odprawił ks. Dziekan Ryszard Słowiak. Msza rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych: ZSS w Ciepłowodach, Straży Pożarnej w Dobrzenicach oraz straży pożarnej w Ciepłowodach. Delegacja uczniów gimnazjum złożyła przed ołtarzem wiązankę biało-czerwonych goździków.
     Po mszy, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, wszyscy  przemaszerowali do GOKiP, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona 70 rocznicy przybycia polskich mieszkańców do Ciepłowód. Tego aktu  dokonali ks. dziekan, wójt p. Łukasz Białkowski i  przewodniczący rady gminy p. Jacek Wolski. Ksiądz dziekan dokonał jej poświęcenia.

Potem wszyscy udali się do sali widowiskowej, aby obejrzeć spektakl teatralny, którego motto zaczerpnięto z poezji J. Kochanowskiego  „A  komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie”, przygotowany przez  gimnazjalistów pod okiem nauczycielki j. polskiego p. L. Krzewskiej. Jego  scenariusz  napisała  p. A. Kowalska-naucz. historii w gimnazjum w Łagiewnikach. Piękną scenografię tradycyjnie  przygotowała p. J. Strama. Nad techniczną stroną przedstawienia czuwała p. B. Lupa. Młodzież w  baśniowej formie  przypomniała historię   legionistów i ich ukochanego wodza J. Piłsudskiego, heroiczną postawę  Polaków, również najmłodszych, walczących o wolność Polski. Aktorzy  brawurowo wypełnili swoje zadanie, zbierając gromkie brawa bardzo licznie zgromadzonej  widowni.

Następnie  panie z  zespołu Ciepłowodzianki  zaśpiewały  znane wszystkim ulubione  pieśni legionowe.

Młodzi i starsi mieszkańcy gminy wysłuchali też  prelekcji  K. Pawłowskiego - byłego wychowanka naszej szkoły( z którego jesteśmy bardzo dumni),  obecnie studenta Instytutu  Historii Uniwersytetu Wrocławskiego- na temat:” Jak tworzono polskie Ciepłowody?  Życie społeczne i kulturalne wsi  po II wojnie światowej”. Kamil popierał swój bardzo interesujący, profesjonalny wykład bogatym materiałem ikonograficznym.  W izbie pamiątek regionalnych  przygotował też wystawę „ 70 lat Ciepłowód. 1945-2015”.  Zwiedzający  mogli tu  zobaczyć m. in. zdjęcia utrwalające  ważne  wydarzenia z życia swojej wsi, rozpoznać  znane wszystkim miejsca, sąsiadów, rodziców, dziadków.

Wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości  otrzymali   świąteczne kotyliony w barwach narodowych  starannie wykonane przez uczniów naszej szkoły- znak radości z wolnej, pięknie rozwijającej się  ojczyzny- tej dużej i małej. Przed salą GOKiP zawisły też biało- czerwone  wstęgi pracowicie przez nich przygotowane. Najdłuższe – klasy Va i Vb - zostały nagrodzone przez p. wójta dofinansowaniem   klasowych   wycieczek.

Mieszkańcy gminy i goście mogli również  wziąć udział w konkursach wiedzy o historii gminy, zabawie w karaoke- śpiewaniu pieśni patriotycznych, kupić regionalne produkty,  książki, poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

12 listopada – na lekcji wychowawczej-  ucz. gimnazjum i starszych klas  SP wzięli udział w zorganizowanym przez nauczycielkę historii p. B. Lupę    konkursie  pieśni legionowej . Wszystkie zespoły włożyły dużo serca w przygotowanie  swojej prezentacji, jednak  najpiękniej zaśpiewała w szkole podstawowej  klasa III, a w gimnazjum- kl. Ib.

Dzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie stał się mądrą lekcją patriotyzmu. Młodzi ludzie razem  z dorosłymi przeżyli podniosłe chwile. Doświadczali  radości wspólnego działania- pracy i zabawy. Uczyli się szacunku dla ludzi, którzy służyli i służą ojczyźnie nie tylko walką, ale również codzienną pracą i nauką. Mogli się poczuć cząstką w łańcuchu pokoleń.

L. Krzewska