GIMNAZJALIŚCI Z CIEPŁOWÓD NA XIX DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

21 IX 2016r. uczniowie klas I-III Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków ZSS  w Ciepłowodach – już zgodnie  z wieloletnią szkolną  tradycją- wzięli udział w spacerze po wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku organizowanym  w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wyjazd  zaproponowały młodzieży nauczycielki  L. Krzewska i B. Lupa . Opieki nad gimnazjalistami podjęła się również p. E. Krawczyk- naucz. szkoły podstawowej.

Po tym wyjątkowym we Wrocławiu miejscu -  jak co roku - oprowadzał  licznie zgromadzonych wrocławian i przybyszów z różnych miejscowości Dolnego Śląska prof. dr hab. Adam Jezierski.

W kwadracie ulic Kazimierza Wielkiego, Włodkowica, św. Mikołaja, św. Antoniego w  bardzo bliskim sąsiedztwie znajdują się tu cztery świątynie  Ich wspólnoty religijne odnoszą się do siebie z szacunkiem i zrozumieniem, potrafią ze sobą współpracować. Razem organizują modlitwy ekumeniczne, wystawy, koncerty, obchodzą święta. Swoją postawą uczą dzieci , młodzież  i dorosłych, że w różny sposób można wyznawać wiarę w  Boga, akceptując się nawzajem . Nieprzypadkowo więc to unikatowe  nie tylko w Polsce, ale także w Europie miejsce nazywane jest Dzielnicą Wzajemnego Szacunku lub Dzielnicą Tolerancji.

Festiwalowa Wędrówka po Dzielnicy Czterech Świątyń rozpoczęła się od rzymskokatolickiego kościoła pod wezwaniem Św. Antoniego, przez Synagogę pod Białym Bocianem oraz kościół ewangelicki Opatrzności Bożej, by zakończyć się w prawosławnej katedrze pod wezwaniem Przenajświętszej Bogarodzicy. W każdej ze świątyń uczniowie odbyli półgodzinne spotkanie  z duchownymi, którzy  przybliżyli im naukęi formy kultu poszczególnego wyznania. Zobaczyli świątynie o odmiennej architekturze, wystroju. Dowiedzieli się, jak wyznawcy zachowują się w każdej  z nich. Uczyli się swoim zachowaniem okazywać szacunek ludziom innych wyznań.

Współistnienie kultur i religii to wielkie bogactwo stolicy Dolnego Śląska.  Warto uzmysławiać to  młodzieży.  Warto uczyć postawy otwartości na świat  i ludzi.  Jak  na zakończenie podkreślił  prof. Jezierski: „Tutaj nikt nie usłyszał zalewającej nas  obecnie „ mowy nienawiści”, która kaleczy każdego człowieka i świat, w którym żyjemy”. Nieufność  i nietolerancja są rezultatem  braku wiedzy.

Dzięki  takim miejscom wszyscy stajemy się lepsi.