O Szkole

Nasza placówka powstała w wyniku racjonalizacji sieci szkolnej w naszej gminie (1997). Rada Gminy Ciepłowody podjęła uchwałę o likwidacji trzech szkół podstawowych oraz jednej filii i utworzeniu jednej dla całej gminy placówki oświatowej. Po części decyzja ta związana była z oddaniem do użytku nowego budynku szkoły przy ulicy Szkolnej.

Otwarto piękną i nowoczesną Szkołę Podstawową, a uczniowie mogli korzystać z jasnych, estetycznych gabinetów i nowoczesnej pracowni komputerowej.

Budowa tego pięknego gmachu trwała już od 1986 roku ale dopiero obecnej ekipie sprawującej władzę w naszej gminie udało się tą inwestycję dokończyć (a było ciężko!!!)

Nowy budynek Szkoła Podstawowej w Ciepłowodach wraz z infrastrukturą towarzyszącą został oddany do użytku 1 września 1998 roku. A na jego otwarcie przybyła sama pani prezydentowa: Jolanta Kwaśniewska.
W związku z reformą oświaty z 1999 roku w budynku podstawówki zadomowiło się również Gimnazjum (ale tylko przejściowo)

W tym samam czasie powstaje nowe skrzydło szkoły - przyszłe gimnazjum. Stan surowy otwarty parteru został wykonany w latach 80. Powierzchnia użytkowa tego obiektu wyniesie 1300 m. Zgodnie z planem zakończono inwestycję w 2002 roku. Powstał nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

W roku 2001 rozpoczęła się budowa pełnowymiarowej hali sportowej. Inwestycja została ujęta w „Programie Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2000-2003”.

3 września 2002, w drugim dniu nowego roku szkolnego, mieszkańcy gminy Ciepłowody w pow. Ząbkowickim przeżywali podniosłe dla całej społeczności chwile: otwarcie nowego budynku gimnazjum i hali sportowej.

Na tę uroczystość przybyło wielu dostojnych gości, m. in. Posłanka Teresa Jasztal wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Oświaty i Nauki, wicekurator Andrzej Zychowicz, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i innych władz wojewódzkich, burmistrzowie i wojewodowie okolicznych gmin. Poświęcenia obiektu dokonał  ksiądz dziekan Konopka.

W ten sposób władze samorządowe zwieńczyły swoje wieloletnie starania o wybudowanie kompleksu szkolnego na miarę Europy XXI wieku. Ich wysiłek i determinacja przyniosły efekty: nad Ciepłowodami górują trzy okazałe nowoczesne budynki Zespołu Szkół Samorządowych. Przyciągają wzrok, budzą podziw i uznanie, zaskakują przyjezdnych.

Uczniowie rozpoczęli naukę w estetycznych, funkcjonalnych salach lekcyjnych, mają do dyspozycji dwie pracownie komputerowe (oddzielnie szkoła podstawowa i gimnazjum), mogą korzystać z posiłków przygotowanych w nowocześnie wyposażonej kuchni.

Przedmiotem ich dumy jest ogromna, pełnowymiarowa hala sportowa podzielona na trzy niezależne części. Są tu: boisko do siatkówki ze sztuczną nawierzchnią, hala do piłki ręcznej z trybunami na 300 osób, siłownia na 15 stanowisk, sala do aerobiku i ćwiczeń korekcyjnych, korty do ricocheta, szatnie i nowocześnie wyposażone zaplecze sanitarne.

Hala daje możliwości nie tylko edukacyjne, ale i rekreacyjne. Będzie również służyć mieszkańcom gminy, bo spełnia wszelkie wymagania dotyczące organizacji meczów i treningów dla osób dorosłych.

Podczas otwarcia nowej szkoły młodzież przy dźwiękach „Ody do radości” L. Van Beethovena posypała jej progi ziarnem – symbolem owocnej pracy i wysiłku – aby panował w niej dostatek mądrych, sprawnych fizycznie uczniów, którzy bez kompleksów będą realizować swoje marzenia.

Nawa szkoła w Ciepłowodach na pewno stwarza takie szanse każdemu młodemu człowiekowi.

Do Szkoły Podstawowej i gimnazjum dojeżdżają uczniowie z siedemnastu wiosek naszej gminy - czyli z całej Gminy Ciepłowody.

<p><br /> </p>

BEATA LIS